Jaki środek transportu wybrać

Ważnym elementem planowania wakacyjnej wyprawy, jest wybór odpowiedniego środka lokomocji. Od tego bowiem zależy nasz komfort i stan reszty środków przeznaczonych na wypoczynek. Jeżeli mamy możliwość wyboru, warto zastanowić się nad tym, która z opcji, tzn. samochód, samolot czy może pociąg, będzie najkorzystniejsza dla naszych finansów.

Przykładowo, wydłużenie samej podróży i wybranie się
w drogę samochodem najczęściej wiąże się z dużymi oszczędnościami. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiedzą, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wakacyjnych środków transportu, aby nasz portfel jak najmniej na tym ucierpiał.

Wybór miejsca, w którym spędzimy wakacje, to nie wszystko. Obok tak kluczowych kwestii, jak rezerwacja miejsca noclegowego, opracowanie planu zwiedzania i listy atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć, nieodłącznym elementem jest również wybranie odpowiedniego środka transportu, którym bezpiecznie dotrzemy do wyznaczonego punktu. Samolot, samochód czy pociąg – decydując się na któryś z tych środków transportu, trzeba przeanalizować wszelkie czynniki, aby móc wybrać ten, który najbardziej nam się opłaci nie tylko pod względem ceny. Komfort jazdy i udogodnienia, koszt podróży czy czas jej trwania – dla każdego z nas coś innego jest elementem decydującym.

W dłuższe trasy tylko samolotem?

Myśląc o wakacyjnym wyjeździe, szczególnie, jeżeli wybieramy się w dalsze trasy, coraz częściej wybieramy samolot, gwarantujący nie tylko szybkość dotarcia na miejsce, ale i największe bezpieczeństwo. Obecnie, szukając wycieczek z wyprzedzeniem, możemy trafić na promocje i polecieć nawet w najbardziej odległe rejony „za grosze”. – Z pomocą przychodzą nam wtedy specjalne serwisy internetowe, które monitorują atrakcyjne loty, przysyłając powiadomienia o obniżających się cenach. Pozwala nam to wówczas zaoszczędzić na zakupie biletu, jeśli zrobimy to odpowiednio wcześniej – mówi Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander Advisors.

Szybkość przemieszczania się jest również nieporównywalna do pozostałych środków transportu. Mamy także zagwarantowany komfort podróży, szczególnie jeśli decydujemy się na bardzo dalekie loty. Ale czy rzeczywiście zawsze opłaca się wybrać samolot?

Samochodem na wakacje

Przelot samolotem z Warszawy do Chorwacji zajmuje jedynie dwie godziny, jednak warto rozważyć wybranie się na taki wakacyjny wyjazd samochodem. Dlaczego? Posiadanie własnego auta podczas całego wakacyjnego wypadu to duże ułatwienie.

Mimo że trasa będzie długa, to poza pięknymi widokami, które możemy podziwiać przez okno, możemy też w dowolnym momencie zatrzymać się, aby zwiedzać okolicę. Ponadto, nie jesteśmy zależni od innych środków komunikacji już po dotarciu na miejsce docelowe. Można się swobodnie przemieszczać, co pozwala zarządzać czasem według własnych potrzeb. Jak naprawdę wyglądają opłaty związane z podróżowaniem samochodem? Przykładowo, wybierając się do wspomnianej Chorwacji, całkowity koszt przejazdu w dwie strony dla 4 osób wyniósłby ok. 2000 zł. – Decydując się na tego typu rozwiązanie, musimy liczyć się z poniesieniem następujących kosztów: paliwo, opłaty drogowe (związane z przejazdami przez autostrady) czy zakup winiet, które są dowodem wniesienia opłaty rejestracyjnej, drogowej, ubezpieczeniowej lub autostradowej, poza granicami Polski.

Biorąc pod uwagę fakt, że podróż samochodem do Chorwacji trwa co najmniej kilkanaście godzin, a na wakacyjny wyjazd jedziemy często z małymi dziećmi, pamiętajmy także o ewentualnej konieczności przenocowania, co oczywiście będzie rodzić dodatkowe koszty – zaznacza Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus. Wyjeżdżając na wakacje, szczególnie samochodem, warto się także zastanowić nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. – Wakacyjne pakiety oferują atrakcyjne ceny, zaczynające się już od 24 zł, a które mogą uratować nas od poniesienia niechcianych kosztów w wyniku niespodziewanego wypadku – dodaje Michał Krajkowski.

Podróżowanie samochodem oprócz wcześniej wymienionych zalet, ma oczywiście swoje minusy i wiąże się z wieloma kosztami, jednak w uważniejszym przeliczeniu wydatków może się okazać tańsze niż przelot. Koszt lotu do Chorwacji w sezonie dla 4-osobowej rodziny, nawet tanimi liniami lotniczymi, to wydatek rzędu min. 4,5 tys. zł.

A może jednak pociąg?

Zazwyczaj, gdy planujemy wakacyjny wyjazd, zwłaszcza za granicę, rzadko kiedy myślimy o pociągu jako o środku transportu, a to duży błąd. Warto się na niego zdecydować, np. wtedy, gdy wybieramy się na wycieczkę do stolicy któregoś z sąsiednich krajów. Dlaczego? Wszystko to za sprawą coraz większej ilości udogodnień, które oferują przewoźnicy kolejowi.

– Duża część pasażerów przy zakupie biletu ma możliwość skorzystania ze zniżek. Uczniowie, studenci czy seniorzy, mogą liczyć na atrakcyjne rabaty. Poza tym, wybierając się na wycieczkę całą rodziną, warto sprawdzić, czy nie przysługuje nam bilet rodzinny, który pozwoli sporo zaoszczędzić. Może się okazać, że np. za przejazd ze Śląska do Pragi w weekend zapłacimy niecałe 110 zł w jedną stronę (2 dorosłych + 3 dzieci).1 Z kolei samochodem byłby to koszt rzędu aż 450 zł w obie strony. W pociągu nie ma też problemu z zabraniem ze sobą dodatkowych sprzętów, np. roweru lub wózka, czy też naszego czworonoga. Należy jednak pamiętać, że zostanie wtedy doliczona dodatkowa opłata za ich przewóz. Podczas jazdy pociągiem możemy także skorzystać z oferty gastronomicznej wagonu restauracyjnego, więc podróż jest w pełni komfortowa – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander Advisors.

Obecnie w składach większości europejskich przewoźników można korzystać z bezprzewodowego Internetu i gniazdek elektrycznych, aby naładować telefon czy komputer. Co więcej, nowe pociągi są wygodne, a jeśli wybierzemy ten przystosowany do dalekich tras, to możemy wtedy wykupić miejsce w przedziale sypialnym. Podróż koleją może być również dodatkową atrakcją dla dzieci – pociągi zapewniają dużą swobodę „zwiedzania” przedziałów w trakcie podróży.

 

alt


 altalt

alt

 altalt alt

 

 

alt

 

 alt

 altalt